XII. Sınıf için PSEB siyaset bilimi sınavıyla ilgili tartışma çıktı

Kizilcik

Member
Ludhiana: Cuma günü Pencap Okul Eğitim Kurulu (PSEB) tarafından Sınıf Formatı öğrencilerine yönelik Siyaset Bilimi sınavı yapıldı.

Öğrenciler ve öğretmenler siyaset bilimi PSEB sınavından dolayı üzgün

Memnuniyetsizliğin nedeni, öngörülen müfredat, örnek kağıt formatı ve sınavda sorulan gerçek sorular arasındaki tutarsızlıklardır. Uzman öğretim elemanlarına göre beklenen kısa soruların olmayışı durumu daha da kötüleştirdi ve öğrencilerin alışılmadık format ve içeriklerle uğraşmak zorunda kalması anlamına geliyordu.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Cemetery Road'daki Hükümet Kıdemli Ortaokulu'nda (GSSS) siyaset bilimi okutmanı olan Vinita, soruların beklenmedik doğasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek şunları söyledi: “Zeki öğrenciler bile ne yapacağını şaşırmıştı. Özellikle müfredatın bazı bölümlerinin soru kağıdına dahil edilmediği bildirildi ve bu da sınava girenler arasındaki kafa karışıklığını artırdı. Kurulun beklenmedik zorlukları telafi etmek için ek notlar vermemesi öğrencilerin genel puanlarını olumsuz yönde etkileyecektir.”

Tipik bir 80 puanlık ankette, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli sorulardan (MCQ'lar) oluşan yaklaşık 35 kısa sorunun yer alması yaygındır. Bununla birlikte, son siyaset bilimi sınavının yalnızca bir boşluk doldurma sorusu ve dört ÇSS içerdiği, bunun da beklentilerin altında kaldığı ve öğrencilerin zorluklarını artırdığı bildirildi.

“Kurullar kendi ders kitaplarını yayınlamıyor ve özel yayıncıların sağladığı ders kitapları da sınavda sorulan soruları yeterince kapsamıyordu. Sorular sadece öngörülen müfredattan sapmakla kalmadı, aynı zamanda karmaşık bir şekilde sunuldu ve öğrencilere ciddi zorluklar yaşattı.” Eyalet çapındaki öğretim görevlileri ve bölge koordinatörleri, Sınavlar Kontrolörü, Eğitim Bakanı ve Eğitim Bakanı Harjot Bains'e ortaklaşa başvuruda bulundular. Bölge siyaset bilimi koordinatörü ve Devlet Yüksekokulu (GSSS), Ghalib Kalan'da öğretim görevlisi Baljit Singh, “öğrenciler için gereken 10 ila 15 iyileştirme puanının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.