JKBOSE 2023 sonucu: Havalı tüfek saldırısında görme yetisini kaybeden Insha 12. sınavı geçti

Kizilcik

Member
) Hizboll mücahit komutanı Burhan Wani’nin öldürülmesinin ardından 2016 yazında çıkan isyanlarda pompalı tüfeklerle kör olan Insha Mushtaq, 12. sınıf sınavını büyük başarıyla geçti.

J&K Board 2023: Havalı Tüfek Saldırısında Gözünü Kaybeden Insha, 12 Denemeden Geçti (HT Dosyası Fotoğrafı)

22 yaşındaki, sonucu Cuma günü açıklanan Jammu ve Keşmir Okul Eğitim Kurulu’nda 500 üzerinden 319 puan aldı.

Keşmir’in güneyindeki Shopian’ın Sedow bölgesinde ikamet eden Insha, görme yetisini kaybettikten iki yıl sonra 10. Sınıf sınavını geçmişti.

Etrafındaki her şey karanlık görünse de, umudunu asla kaybetmedi. Boyun eğmez ruhu ve sarsılmaz destek sistemi, onun her şeye rağmen başarılı olduğunu gördü.

Başarısını ailesine borçludur.

“10. sınıftan sonra, Srinagar’daki Delhi Devlet Okuluna gittim ve üç yıllık Bilgisayar ve İngilizce kursunu tamamladım. 11. sınıfı 2021’de tamamladım ve şimdi 12. sınıfı tamamladım,” dedi Insha PTI’ye.

“Ailem okumam için ısrar etti. Bana ümidini ve cesaretini kaybetme, ders çalış ve bağımsız ol dediler” dedi.

Görme yetisini kaybeden pelet kurbanlarının yüzü haline gelen Insha, bir sivil toplum kuruluşu (STK) olan Jammu ve Keşmir Barış ve Adalet Merkezi’ne (JKCPJ) de destekleri için teşekkür etti.

“JKCPJ direktörü Nadir Ali beni destekledi. 2018’den itibaren beni rehabilite ettiler ve bana eğitim verdiler” dedi.

Şimdi Insha, lisans derecesini almak ve Birlik Kamu Hizmeti Komisyonu (UPSC) sınavı için koçluk kursları almak istiyor.

“Tüm görme engellilere rol model olmak için IAS görevlisi olmak istiyorum. Her birinin bağımsız olmasını ve hayatta ilerlemesini istiyorum” dedi.

Ayrıca ülkenin farklı yerlerinde görme engelliler için bir okula ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, Keşmir Vadisi’nde bu konuda çok az farkındalık olduğunu ve bu nedenle görme engellilerin geride kaldığını sözlerine ekledi.

Insha, militan bir grubun komutanı olan Wani’nin güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülmesinden üç gün sonra, 11 Temmuz 2016’da kurşunla vurulmuştu. Evdeydi ve trajedi meydana geldiğinde dışarı bakmak için bir pencere açmıştı.

Diğer birçok kişi de huzursuzluk ayları sırasında pompalı tüfek ateşinin kurbanı oldu.