HPBOSE 10. ve 12. Kurul Sınavı: Gelecek yıl sadece 1 sınav, yarıyıl sistemi kaldırıldı

Kizilcik

Member
Himaşal Pradeş Başbakanı Sukhvinder Singh Sukhu Pazar günü 10. ve 12. sınıflardaki öğrenciler için yıllık değerlendirme sisteminin yeniden getirilmesini onayladı.

HPBOSE 10., 12. Yönetim Kurulu Sınavı: Himachal Pradesh’te Sömestir Sistemi Durduruldu (PTI Dosyası)

Sistem, Himachal Pradesh Okul Eğitim Kurulu’na bağlı okullardaki 10. ve 12. sınıflardaki öğrencilerin yılda bir kez yıllık sınavlarına katılmalarına olanak tanır. Daha önce, sınavlar tek bir akademik oturumda iki kez yapılıyordu.

Terim sistemi avantajlı değildi. Başbakan burada yayınlanan bir bildiride, öğrencilerin iki sınava girdikleri için tekrar yapmak için daha az zamanları olacağını söyledi.

Sınav ve değerlendirme süreçlerinin yürütülmesinin önemli ölçüde zaman aldığını ve ayrıca sınav ücretini iki kez ödemek zorunda kalan öğrencilere ek bir mali yük getirdiğini sözlerine ekledi.

Bildiride, Himaşal Pradeş’in farklı bölgelerdeki hava koşullarına bağlı olarak farklı resmi tatil düzenleri nedeniyle farklı okul günleri olan coğrafi olarak çeşitli bir eyalet olduğu belirtildi.

Punjab, Haryana, Jammu ve Keşmir, Rajasthan ve Uttarkand gibi komşu ülkeler ve Merkezi İkincil Sınav Kurulu (CBSE) yıllık değerlendirme sistemini takip eder. Sukhu, tüm bu faktörleri dikkate alarak, Himachal Pradesh’te tarih sistemini kaldırma ve yıllık sistemi geri getirme kararının alındığını söyledi.

Eyalet hükümeti, öğrencilere erişilebilir ve kaliteli bir eğitim sağlamak için sistemi çeşitli alanlarda iyileştirmek için aktif olarak çalışıyor.