Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Diş Ağrısı Nedenleri

Nilay

New member
Hamilelikte diş ağrısı; gebelik sürecinde sürekli artan progesteron seviyeleri nedeniyle dişler üzerindeki bakteri ve diş taşları artar ve hamilelik döneminde bu taşlar temizlenmezse diş etlerinde kızarma, şişme ve kanama görülebilir. Diş eti kanadığında anne adaylarının dişlerini fırçalamaktan çekindiğini ve bu nedenle de bakterinin çok kolay oluştuğunu görülmektedir. Bu nedenle gebelik döneminde ağız ve diş temizliğine çok özen gösterilmesi gerekir.
Hamileler gebelikleri süresince çok sık yiyecek tükettikleri için her yemekten sonra dişlerini fırçalamaya özen göstermelidirler. Dikkat etmedikleri takdirde diş et rahatsızlıkları ve çürüklerin oluşumu hızlanır.

Halk arasında “Her gebelik diş götürür“, “Hamile iken diş doktoruna gidilmez“, “Bebekler annelerin dişlerinden kalsiyum alır” ve buna benzer birçok yanlış bilgilere asla inanmamak gerekir bu tür kulaktan doğma bilgiler kesinlikle doğru değildir.
HAMİLEYKEN DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ?
Anne Adaylarından Gebelikte Diş Ağrısı İçin Çözümler;
  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi, 2 diş sarımsak ile birlikte kaynat. Soğuduktan sonra gargara yap.
  • Ağrıyan dişini ve diş etini misvakla ov, iyi geliyor, diş etini uyuşturup ağrıyı kesiyor, benim hamilelikte diş ağrımı kesti çok rahatlattı.
  • Bir diş sarımsağı ez, ağrıyan dişinin üzerine koy ağrıyı alıyor.
  • Diş fırçasının üzerine macun yerine tuz koy ve dişlerinin ağrıyan yerini fırçala, ağrıyı hemen geçiriyor, rahatlatıyor.
  • Hamilelikte dişim ağrıyordu, doktora gittim, hamilelikte güvenle kullanılabilen antibiyotik reçete etti ağrım kesildi. Bence doktora gidin.
  • Bir tatlı kaşığı saf zeytinyağına birkaç damla limon suyu karıştırıp pamuk yardımıyla dişinin üstüne koy iyi geliyor ben hep öyle yaptım.
  • Bir zeytini ortadan ikiye böl, zeytinin iç kısmını ağrıyan dişine bastır.
  • Buzu dişinin üzerine ısırır şekilde koy dişim apse olduğunda bu soğuk buz kompresini denedim ve ağrımı kesti.
  • 1 tatlı kaşığı kekiği yarım su bardağı suda kaynat biraz ılıyınca gargara yap.
  • Ben de hamileyken dişimden çok çektim doktora gittim bir şey yapamıyorlar karanfil yağını 1 damla pamuğa damlatıp dişime koydum baya rahatlattı beni doğumdan sonra dişimi çektirdim.
  • Hamilelikte diş ağrısına karanfil kullandım rahatlatıyor.
HAMİLELİKTE ANNE ADAYI NE ZAMAN DİŞ DOKTORUNA GİTMELİ?
Kadın doğum uzmanları ve diş hekimlerinin hamilelere tavsiyesi, gebe kalmadan önce tüm ağız ve diş bakımlarını yaptırmaları gerektiğini söylemektedir. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan diş eti ve diş ağrısı gibi problemler için diş hekimleri ertelenebilen tedavilerin doğum sonrasına ertelenebileceğini söylerler. Hamilelikte diş tedavisi için diş hekimine gitme zamanının ve tedavisinin en ideal yapıldığı dönemin 2. Trimester dönemi yani, hamileliğin 4. ve 6. ayları arasında olduğu söylenir. Bunun sebebi ilk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişiminin olması gösterilir. İlk 3 aylık ve son üç aylık dönemde anne adaylarına diş tedavisi yapılmasını çok uygun görmediklerini belirten uzmanlar, bununla beraber diş ağrısı ile gelen hastaların hangi trimester döneminde olursa olsun kadın doğum uzmanıyla ortak görüş alınarak tedavi planlamasının yapılabildiğini, sadece bu dönemde anne adayından radyografi alınmayacağını varsa eski radyografilerinin değerlendirilebileceğini ifade ediyorlar.